DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

MOTOMANIAC

Suzuki DR 800 S Big
I když jsem byl s cestovním GeéSem moc spokojený, přesto došlo k jeho prodeji a místo něj v mé garáží našlo místo toto velké jednoválcové enduro. Co bylo důvodem té změny silniční motorky za enduro? Motivem byla jakási dětská touha tuhle motorku mít, už kdy jsem jako malý kluk její nadčasové tvary obdivoval v německém motočasopisu. A k tomu všemu dopomohla náhoda, kdy se kolega v práci přede mnou zmínil, že jeho známý chce prodat svého Biga r.v. 1992. Tak jsem si na něj vzal kontakt a motorku jel omrknout. I když už na první pohled nebyl v kdo ví jak výborném stavu, po zkušební jízdě jsme se dohodli na ceně a já si vezl vesele tohle kladivo domů. Ještě ten den jsem motorku odstrojil a jal se zkoumat důkladně její technický stav. Pár věcí bylo třeba opravit (nefunkční sytič, napnout vyvažovací řetěz, seřidit ventily, spravit elektroinstalaci apod.).
 
 
 
 
 Pár technických údajů  
 
Motor
Obsah/počet válců   779/1
Ovládání sání/počet ventilů   OHC/4
Vrtání/zdvih (mm)   105/90
Max. výkon (kw/ ot/min)   37/ 6600
Max. točivý moment (Nm /ot/min)   59 / 5400
Kompresní poměr   9,5:1
Komprese válce (kPa)   1200-1600
Komprese válce-min. limit (kPa)   1000
Ventilová vůle - sací (mm)   0,08-0,13
Ventilová vůle - výfuk (mm)   0,15-0,20
Motorový olej SAE   10W40
Motorový olej API   SF
Motorový olej-výměna+filtr (l/km)   2,70/ 6000
Motorový olej-při rozebrání (l)   3,4
Chlazení   vzduch/olej
Startér   elektrický
Počet rychlostí   5
Rozměry a hmotnosti
Úhel hlavy řízení   61°
Stopa (mm)   135
Rozvor (mm)   1520
Výška sedla (mm)   860
šířka řidítek (mm)   780
Délka (mm)   2320
Zdvih kola vpředu/vzadu (mm)   240/220
Suchá hmotnost (kg)   194
Pohotovostní hmotnost (kg)   225
Celková hmotnost (kg)   425
Palivová nádrž/rezerva   24/5,5
Spotřeba na 100 km (l)   5-7
Max. rychlost (km/h)   167
Zrychlení z 0-100 (s)   5,8
Oktanové číslo   85-95
 
 
 
Big nabalen na daleké cesty.......
 
 
 
Moje úpravy a opravy  :
 
 Jelikož jsem hodlal s Bigem cestovat na delší trasy, vyrobil jsem si držák pro nesení mých starých, léty prověřených bočních kufrů Pneumant z bývalé NDR. Konstrukci jsem navrhl tak, aby držák sloužil při sejmutých kufrech i jako boční padací rám. Dále jsem motorku vybavil padacím rámem kolem motoru a centrálním stojanem ( za oboje děkuji bigařskému guru Aldymu :-)), který tam při koupi nebyl. Originální hranatá zrcátka šla z řídítek dolů, protože jsem v nich nic neviděl a nahradila je kulatá od českého výrobce ASV Solnice. Při opravě elektroinstalace jsem zabudoval alarm s dálkovým pagerem a otřesovým čidlem. V palubní desce přibyla autozásuvka pro připojení GPS navigace. Vymačkanou pružinu zadního centrálu jsem zatím vypodložil, ale přes zimu plánuju montáž nové tužší pružiny. Taktéž mě brzo čeká repase brzdové soustavy, prozatím jsem vyměnil jen sjeté desky, ale kotouče už to mají taky za sebou. Sjeté gumy jsem nahradil pneumatikami Mitas E 08 - převážně jezdím na silnici, proto jsem zvolil tento cestovnější vzorek. Zatím jsem s nima celkem spokojený, jen na mokru to není úplně ono.
 
Zkušenosti po první sezóně: 
 
 Moje 1 sezona s Bigem skončila a tak je možno bilancovat a popsat zde pár zkušeností co jsem s motorkou během našeho prvního společného léta získal. Na tachometru od koupě přibylo 7 tis. km. V první řadě musím konstatovat, že ačkoliv má motorka už 18 křížků na krku a prošla rukama mnoha lidí, kteří se k ní nechovali vždy nejlépe, během sezony v jejím sedle jsem nezaznamenal ani jednu závadu. Motorka šlape pořád jako hodinky, starty ( studené i teplé ) jsou naprosto v pořádku, řetěz jsem dopínal pouze jednou a jednou jsem seřizoval vůli na spojkové páčce. Možná je to dáno i mou pečlivou údržbou a přípravou ihned po koupi. Těch 7 tis. km bylo odježděno převážně po okreskách a silničkách nižších tříd, kde se nejlíp projevily výhody endurovského podvozku. Cca 1500 km jsem projel i po dálnicích při rychlostech mezi 120-130km/h, ne že by motka více nejela, ale rychlosti nad těch 130 km/h už Bigovi moc nesvědčí - jednoválec se nerad vytáčí a vzpřímený posaz moc komfortu při náporu větru nepřispívá. Do terénu jsem se během dovolené taky dostal, ale díky naložené motorce bagáží nešlo o nijak příjemný zážitek - ale ke cti Biga musím uvést, že zdolal bez potíží i kamenité horské stezky osazený dvěma lidmi s veškerou výbavou. Tolik zmiňované vibrace jednoválce jsou v poměrně rozumných mezích a můj denní rekord 600 km v sedle nenechal na mém ani přitelčiném těle žádné následky. Brzdová soustava sice v porovnání s moderními stroji trošku pokulhává, ale jak jsem psal výše, čeká mě výměna kotoučů, tak doufám, že se to trošku zlepší. Ale zase v porovnání např. s mou Jawou 634 jsou brzdy na Bigu přímo luxusní. Spotřeba paliva se drží stabilně mezi 6 a 7,5 litry, olej k mému překvapení mizí "jen" cca 3-4 dcl na 1000 km. Píšu "jen", protože jsem od letitého vzduchem chlazeného kladiva očekával spotřebu okoli litru.
 
Spotřební díly, které na Bigu používám:
 
1) brzdové desky Gold Fren S3 (zadní GF 009, přední GF 013)
2) pneumatiky Mitas E 08 (přední i zadní)
3) řetězovka D.I.D
4) vzduchový filtr HIFLO HFA3802
5) olejový filtr HIFLO HF137
6) olej MOTUL 5100 Ester 10W40
 
Zkušenosti - další  sezóny:
 
 Během dalších sezón došlo k několika již avizovaným opravám a úpravám. Především jsem vyměnil oba brzdové kotouče. Přední plovoucí jsem nahradil kotoučem pevným. Proč taková úprava? Když pominu cenovou výhodnost, tak hlavním důvodem byl můj názor, že když má Big plovoucí třmen, je plovoucí kotouč zbytečný. Na pevném jsem najel už pár tisíc km a nepoznávám žádný negativní rozdíl v brzdném účinku nebo chování motocyklu, takže tuto záměnu hodnotím kladně.
 Další úpravou byla montáž tužších pružin pérování a to jak předních, tak i pružiny zadního centrálu. Změna je hodně znát, motorka se kousek zvedla, což mi znesnadnilo nasedání, ale už jsem si na to zvykl. Předek stroje se nyní už při každém ostřejším přibrždění neponořuje do bezedných hloubek. Bohužel Big nemá možnost seřizování tvrdosti předních pružin, což mi neumožnuje najít si to optimální nastavení pro různé druhy provozu, ale už se mi v hlavě rýsuje nápad na výrobu jednoduchého seřizování, takže se snad motorka i tohoto výdobytku dočká.
  Úpravou prošla i palubní deska, kam jsem zabudoval diodový měřič napětí. Big jakožto pravé enduro nemá běžné kontrolky (dobíjení, tlak oleje apod.) a během jízdy tak nemám přehled o tom zda vše funguje jak má. Jednuduchý měřák napětí indikující dobíjení pomocí barevných diod funguje jednoduše a naprosto spolehlivě  a informuje o okamžitém stavu palubního napětí přehledně ve dne i v noci. V plánu je i zabudování kontrolky mazání.
 Další úpravy spočívaly v montáži mřížky světlometu vlastní konstrukce a taktéž výměna plastového krytu pod motorem za ocelo-hliníkový, taky doma vyrobený.
 Na památku famózního, bohužel již zesnulého, belgického motokrosaře a jezdce dálkových rallye, který Biga na náročných afrických tratích nejvíce proslavil, přibyly na bocích motorky samolepky s emblémem Dakaru a nápisem Gaston Rahier Racing.
 Dnes je tomu již pět let co Biga vlastním a je pravdou, že díky novému zaměstnání a rodině, už není využíván tak často jako dřív, ale pořád slouží velice dobře a bez jakýchkoliv problémů a vad. A to přesto, že má za svůj bohatý a dlouhý život najeto už bez mála 150 tisíc kilometrů. Takže můžu všem dát jednu radu, pokud vám bude někdo tvrdit, že velký, nota bene více než dvacet let starý,  jednoválec bude po najetých více než 50-ti tisích kilometrech v podstatě na odpis - nevěřte mu ani slovo - můj Bigouš je toho jasným důkazem. Když motorka dostává řádnou péči a trošku slušné zacházení, není problém nakroutit i více než sto tisíc kilometrů.